Skvělé 2. místo za návrh pro Florenc21!

Prosinec 2025

Ve světové konkurenci získalo PHAP 2. místo!

Včera byly vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové čtvrti na pražské Florenci. Na její podobě se nakonec bude podílet 15 ateliérů z celé EU.

V čem spočíval návrh PHAP pro Blok04?

Vymezené území vnímáme jako jeden celek, ke kterému volíme jednotný přístup v tvorbě hmot. Objem staveb je členěn do jednotlivých funkčních celků, čímž vznikají tři samostatné domy. Ty doplňujeme o zelené vnitrobloky a vytváříme tím pestrou škálu veřejných, polo-veřejných a polo-soukromých prostor.

Vložením zelených dvorů a průchodu na železniční promenádu členíme hmoty objektů a dáváme stavbám lidské měřítko. Hmoty objektů tvarujeme do jednotlivých věží s gradací směrem k Magistrále. Každý ze tří domů má svůj výraz odpovídající jeho funkci a poloze v rámci území. Solitérní bytový dům jasně vymezuje vstup do ulice Na Florenci a na platformu Masarykova nádraží. Ustupující kamenné desky vytváří soukromé pobytové lodžie a terasy.

Hotel je svým výrazem solidní, klidný a sebevědomý. Masivní forma poskytuje hostům stabilní a tiché útočiště blízko samotnému centru metropole. Bytový dům na východní straně bloku je koncipován jako cihelná skulptura s odkazem na historii místa. Otvory jsou komponované v nepravidelném rastru.

Kompletní výsledky soutěže najdete na zde.