PHAP vítězem soutěže o návrh podoby Senovážného náměstí v ČB!

Červenec 2022

Vyhráli jsme soutěž o novou podobu Senovážného náměstí v Českých Budějovicích!

Senovážné náměstí je důležitý prostor na okraji historického centra Českých Budějovic. Před šesti měsíci odstartovala architektonická soutěž hledající jeho budoucí podobu. Nyní můžeme s potěšením oznámit, že porota ocenila náš návrh první cenou. Na jakých myšlenkách jsme koncept postavili?

Senovážné náměstí vnímáme především jako součást „hradebního okruhu“ kolem historického centra. Navazujeme na stávající park Na Sadech a navrhujeme prostředí plné stromů s prostorným pobytovým trávníkem před budovou Jihočeského muzea. Pod trávníkem se skrývá podzemní parkoviště pro více než 200 aut, které nahradí současné parkoviště na povrchu.

„Mlýnská stoka“ – před mnoha lety zatrubněný náhon obíhající historické centrum – bude opět otevřena a stane se plnohodnotnou, přístupnou součástí veřejného prostoru. K náhonu se přimkne dlážděná část náměstí a plocha pro budoucí sídlo Alšovy jihočeské galerie. Než se galerii podaří realizovat, může zde vzniknout například živá městská tržnice.

Cílíme na prostředí, které je přívětivé k pěším, cyklistům i řidičům, na prostředí funkční, univerzální a všeobecně příjemné k pobytu.

Návrh Vám brzy v detailu odprezentujeme na webu našeho atelieru. Máme z výsledku velkou radost a těšíme se na další práci na tomto výjimečném projektu.

Za autorský tým
Pavel Hnilička
Antonín Topinka
Jan Pačka
Josef Filip – dopravní řešení
Magdaléna Myšková Kaščáková – krajinářská architektka
Marie Záhorová
Terezie Mervartová
a další