Bytový dům Barrandov

Tento bytový dům v Praze je členěn na čtyři mezonetové byty o cca 120 m². Zahrada je v tomto projektu rozuměna spíše jako rozšíření bytu, jako další pokoj, který je venku.

Autoři: Pavel Hnilička, Veronika Hamšíková
Klient: M Capital, s.r.o.
Projekt: 2004
Realizace: 2007
Dodavatel stavby:  PSP Proto, s.r.o.
Zastavěná plocha: 235 m²
Hrubá podlažní plocha: 633 m²
Čistá užitná plocha:  492 m²
Obestavěný prostor:  2 050 m³
Fotograf: Ester Havlová

V přízemí je vždy hlavní obytný prostor s kuchyňským koutem a vstupem na zahradu velkorysým francouzským posuvným oknem. Dále je zde vstupní hala a servisní místnosti. V prvním patře jsou umístěny ložnice a koupelna. Ve druhém patře je ještě jeden pokoj s koupelnou a velká terasa s výhledem do krajiny.

Druhé patro je ustupující s tím, že se horní terasy střídavě otáčejí na západ a na východ. Tím bytový dům působí odlehčeně a charakterově zapadá do okolní vilové zástavby.

Na místě stál původně běžný rodinný domek. Hustota osídlení tak stoupla 4x! Tvar domu je určen rovnoběžkami k ulicím V Zálesí a Pod Třešněmi.

Bytový dům tak utváří přirozený roh komunikací a logicky navazuje na urbanistickou strukturu, protože každá stavba svým tvarem a umístěním významově přesahuje hranice pozemku a zásadně ovlivňuje venkovní veřejný prostor. Hmota domu je tvarována podélně – pro byty v ideální západovýchodní orientaci.

Východní strana zajišťuje vstupy do bytů, parkování a odkládání kol a kočárků, západní strana potom v mírném odklonu od sousedního domu (opět rovnoběžně s uliční čarou) navazuje na zahrady vzájemně dělené živým plotem a přímo u domu lehkou dělicí stěnou do výšky nadpraží oken z důvodu vytvoření intimity venkovních teras.

Vstupy do bytů jsou zastřešené s uzamykatelnými kójemi pro ukládání kol a kočárků.