Bytový dvojdům ve Střešovičkách

Území Starých Střešovic představuje jedinečný soubor předměstské osady vzniklé kolem místního kamenného lomu v druhé polovině 18. století. Dochované historické stavby dělnických domků a přežívající vesnický ráz celé lokality zde byly důvodem pro vyhlášení městské památkové zóny v roce 2003.

Svah mezi ulicemi Nad Hradním vodojemem a Pod Bateriemi byl v minulosti destabilizován těžbou kamene a následně v 70. letech zajištěn 7 metrů vysokou pažící betonovou stěnou. Právě ve stínu této stěny jsme navrhli moderní energeticky nenáročný dvojdům, se silným odkazem na historický kontext.

Autor: Pavel Hnilička, Jindřich Blaha
Spolupráce: Antonín Topinka, Martin Jirsa
Klient: soukromá osoba
Projekt: 2017 - 2022
Dispozice: 2 x 5+kk
Počet podlaží: 3
Užitná plocha: 155 m²
Plocha zahrady: 130 m²

Stavba se vyznačuje důmyslným využitím malého pozemku s velkým převýšením mezi dvěma navazujícími ulicemi.

V přízemí každé poloviny dvojdomu se nachází pouze vstupní prostory a malá obytná místnost orientovaná do ulice. Zbylá část pozemku je ponechána jako volné nádvoří, kde pohodlně zaparkují dvě auta.

Všechna tři podlaží domu jsou propojena velkorysým věžovým schodištěm. Obklad schodů i zábradlí jsou v masivním dubovém provedení.

V prvním patře se nachází ložnice a koupelny. Část náplně vybíhá nad dvůr jako lehká dřevěná přístavba. Tím jsou přirozeně zastřešena parkovací stání a zároveň vytvořena plocha pro střešní zahradu ve druhém patře.

Díky vyvýšení se zahrada dostává na úroveň ulice Pod Bateriemi a získává tak příjemnou jižní expozici. Právě na střešní zahradu navazuje nejvyšší část domu, kde se nachází velký obytný prostor s kuchyní. Výhodou vyvýšení obytného prostoru je krásný výhled velkými ateliérovými okny na Ořechovku, Dejvice, Hanspaulku a dál na severní břeh Vltavy a vzdálené vrcholy českého středohoří.

Celý dům je postaven z kvalitních, ale střídmých materiálů a je velmi úsporný. Vytápěn je plynovým kotlem pomocí podlahového topení. Na oknech jsou instalovány elektrické žaluzie, ke splachování a zavlažování dům využívá dešťovou vodu. Vedle klimatizace je ve dvou ložnicích orientovaných do ulic umožněna rekuperace vzduchu.