Zadáním architektonické soutěže bylo vytvoření komunitního centra v centru obce Zeleneč u Prahy. Vítězný návrh tvoří tři hmoty se sedlovými střechami, orientovanými směrem k rybníku. Hlavní osa vede přímo k němu a je zakončena pobytovým molem nad rybniční hladinou.
Komunitní centrum bude sloužit jako místo pro setkávání místních občanů. Ti zde naleznou vícefunkční sál, kavárnu, klubovny, cvičební sál a knihovnu. Okolí domu bude doplněno o nové chodníky a nová odpočinková místa. Navrhujeme upravit tvar a dimenze silnice Čsl. armády, aby lépe odpovídaly charakteru a potřebám místa. Stále bude ovšem umožněn plynulý průjezd motorovým vozidlům. Přilehlé ulice (U Rybníka, U Studánky,…) navrhujeme provést v povrchu žulové dlažby, což pomůže umocnit jejich obytný charakter. Rozšiřujeme současné chodníky a upravujeme jejich povrch na žulovou dlažbu. Podél ulice Čsl. armády vysazujeme listnatou alej. Nové stromořadí doplňuje i východní břeh rybníka. Kolem stávajících stromů v ulici Čsl. armády vysazujeme trvalkové záhony, ve kterých jsou umístěny lavičky, ze kterých bude výhled na rybník.
Dále upravujeme severní břeh rybníka a děláme mu pozvolný spád. Nad vodu umisťujeme nové pobytové molo, které navazuje na hlavní osu domu. Břeh je dále doplněn o lavičky a pěšinu. U hlavního vstupu a u sálu jsou umístěny cyklo-stojany. Parkování je umístěno na sousední parcele přes ulici.
Název projektu: | Komunitní centrum Zeleneč - architektonická soutěž |
Umístění: | 1. místo |
Autoři: | Pavel Hnilička, Sandra Gulázsiová |
Spolupráce: | Natálie Bauerová |
Klient: | Obec Zeleneč |
Hrubá podlažní plocha: | 1 028 m² |
Obestavěný prostor: | 4 800 m³ |
Projekt: | 2024 |
Realizace: | 2026 |
Charakter zástavby
Charakterově jsme se plně snažili respektovat současný ráz vesnice. Symbolem obce jsou tři zlaté lipové listy a tři zelené dubové listy. Tato symbolika nás inspirovala k vytvoření třech štítů, které i odrážejí jednotlivé funkce domu. Objekt je tvořen třemi hmotami se sedlovými střechami, které se všechny otáčí směrem k rybníku. Celkový vzhled domu je pojednán soudobou architekturou.
Osa a srdce domu
Do domu Vás intuitivně navádí velkorysý prosklený vstup, který se nachází na severu z ulice Čsl. armády. Domem vede od ulice k rybníku hlavní osa, která tvoří důležitý vizuální propojovací můstek. Na této ose se nachází samotné srdce domu a tím je kavárna. Kavárna má na jižní straně vybudovanou částečně krytou terasu, která vede přímo až nad hladinu rybníka na nově vybudované molo.
Funkční dělení
Jednotlivé funkce domu sounáleží s jednotlivými hmotami objektu. Abychom plně respektovali rodinný dům na parcele č. 47, umístili jsme těsně k němu nerušící provozy kluboven a knihovny. Co nejdále od domu jsme naopak situovali vícefunkční sál, který je na východní straně přímo napojený na exteriér. Ve střední hmotě se nachází kavárna a v horním patře zrcadlový sál.
Materiálové řešení
Dům je uvažovaný jako nepodsklepený s jedním regulérním patrem a dvěma podlažími v podkroví. Objekt bude založen na betonových pasech. Stěny budou vyzděny z cihelných tepelně izolačních bloků. Střechu bude tvořit soustava dřevěných krovů. Krytina střechy bude z falcovaného plechu, který bude doplněn o fotovoltaické panely. Venkovní omítka bude ušlechtilá, kletovaná, probarvená ve hmotě. Uvnitř bude kombinace vápenné omítky a dubového obložení na stěnách. Stropy budou v hlavních provozech pro akustickou pohodu z dřevěných smrkových lamel. Na podlahách bude kombinace terrazza a dubových parket. Okna jsou navržená dřevěná dubová doplněná o venkovní stínící žaluzie.
Energetický koncept
Dům je navrhován jako dům s téměř nulovou spotřebou energie. Jako primární zdroj tepla a chladu jsou navrženy zemní vrty. Dále bude střecha doplněna o fotovoltaické panely. Jelikož střechy nejsou orientovány na jih, je případná výroba bez výrazných výkonových špiček, ale s plynulejším průběhem výroby během dne. Dům je navržen tak, aby mohl být příčně provětráván. V neposlední řadě je doplněn o efektivní venkovní stínění.
Provozní schéma
Do objektu vede hlavní vstup ze severní strany z ulice Čsl. armády do zádveří, ze kterého je možné jít přímo do kavárny. Dominantou kavárny je velký bar. Návštěvníci budou mít na výběr usadit se v různých charakterových zónách kavárny – na severní stranu k rušné ulici Čsl. armády, do samého srdce kavárny k baru, a nebo na jih k malebnému rybníku, kde se nachází i částečně krytá venkovní terasa. Terasa pokračuje směrem k rybníku pobytovými schody a je zakončena molem, které pluje nad hladinou. Kavárna současně tvoří foyer víceúčelového sálu. Sál je možno propojit s kavárnou skládacími dveřmi. Kapacita sálu je při představení s pódiem cca 120 míst. Sál je úzce propojený s exteriérem. Je z něho možné jít přímo ven na zpevněný povrch chodníku na západní straně domu nebo se kochat výhledem na rybník.
V přízemí se dále nachází dvě klubovny, které je možné spojit posuvnou stěnou. Kdyby byla kavárna uzavřená, je možné, pro nerušený provoz této zóny, kavárnu oddělit posuvnými stěnami a vstoupit do těchto prostor přímo ze zádveří. Do horního patra Vás bude lákat schodiště, které je ze shora osvětleno střešními okny. Když po něm vystoupáte nahoru (popřípadě použijete výtah), ocitnete se v krásné prostorné hale zastřešené lomenými střechami. Intuitivně Vás vtáhne knihovna otevřená do krovu. Na jižní straně je umístěný čtecí a počítačový koutek s velkorysým výhledem na rybník. Ve 2. NP nachází také cvičební zrcadlový sál s šatnami a skladem. Poloha sálu nabízí vizuální propojení s rybníkem, které bude magické například při cvičení jógy. V neposlední řadě zde nalezneme také klubovnu, šatnu pro zaměstnance, sklady a schodiště, které Vás dovede do technické místnosti umístěné nad klubovnou.