Předmětem soutěže bylo nalezení celkové koncepce a optimálního urbanistického řešení dopravního uzlu a souvisejícího území u Nádraží Hostivař. Cílem bylo navrhnout celkovou urbanistickou strukturu, koncepci krajiny ve městě navázanou na osu Měcholupského potoka a dopravní koncepci s důrazem na kvalitní obslužnost území. Součástí návrhu bylo také umístění a koncepce nového úřadu MČ Prahy 15, nové polikliniky a další potřebné občanské a veřejné vybavenosti doplněné o obchody a služby tak, aby se místo stalo čilým společenským centrem Hostivaře. Návrh našeho ateliéru byl oceněn druhým místem.
Návrh vkládá do různorodého prostředí novou strukturu kompaktního města. Výstavba zpřístupní řešené území, nabídne prostupy a lépe propojí krajinné celky v širším kontextu. Cílem návrhu je proměnit nepřehledné a prázdné místo s komplikovanými přestupy ve srozumitelné kompaktní centrum s pohodlnou a intuitivní vazbou mezi tramvajemi, autobusy a vlakovým nádražím.
Základem návrhu je náměstí s tramvajovou a autobusovou zastávkou, které je umístěné přímo před hlavním výstupem z nádraží. Náměstí je odcloněné od rušné Průmyslové ulice hmotami domů, jeho hrany jsou dodefinovány také posledními stromy uličních stromořadí.
Tramvajová smyčka je zařazena za zastávky směrem na východ. Zvolená pozice smyčky okolo východního bloku má několik výhod. Etapově spadá do výstavby na městských pozemcích jižně od ulice Plukovníka Mráze, díky čemuž její realizace neovlivňuje výstavbu na soukromých pozemcích v severní části. Zároveň se půdorysně nepřekrývá se stávající smyčkou. Výstavba nové smyčky může probíhat zatímco původní je stále v provozu. Vymístění zastávek mimo smyčku vytváří jednoduché provozní schéma s krátkými přestupy. Poloha na okraji parku umožňuje částečně skrýt odstavené tramvaje mezi stromy. Celá smyčka se stává oproti původnímu stavu nenápadnou součástí veřejného prostoru.
Název projektu: | Nové centrum Hostivaře - urbanistická soutěž |
Umístění: | 2. místo |
Autoři: | Pavel Hnilička, Antonín Topinka, Terezie Mervartová |
Spolupráce: | Dopravní řešení - Projekce dopravní Filip, Krajina - Magdaléna Myšková Kaščaková |
Klient: | Zelená Hostivař s.r.o. |
Plocha území: | 15,2 ha |
Radnice a poliklinika jsou umístěny na náměstí s vynikající dostupností ze zastávek MHD. Obě mají vyčleněný samostatný dům, což má zásadní výhodu z hlediska uspořádání vnitřních dispozic. Hmoty bytových domů jsou tvarovány s ohledem na osvětlení a výhledy z jednotlivých bytů. Věže propouští maximum jižního světla do vnitrobloků a umožňují výhledy do parku. Silueta graduje směrem k nádraží. Dvojice věží tvoří vstupní brány do území a pohledově uzavírají náměstí v podélné ose.
Aktivní parter je koncentrován v místech, kde se předpokládá největší pohyb osob. Je to především náměstí, jeho blízké okolí, nebo západní část parku. V rámci nastavených hmot je možné v prvním podlaží pracovat i s byty s předzahrádkou. Bytové domy zejména v severní části jsou organizovány tak, že vytvářejí polosoukromé vnitrobloky. V rámci vnitrobloků i uličních prostranství jsou uvažovány soukromé předzahrádky přízemních bytů.
Průmyslová ulice a ulice Plukovníka Mráze zůstávají ve svých původních stopách. V severojižním směru vzniká nové propojení od ulice U Hostivařského nádraží po ulici Pod Stanicí. Toto propojení je koncipováno jako zklidněná komunikace, v severním úseku jako jednosměrná obytná zóna.
V území vzniká mnoho nových propojení pro pěší a cyklisty, pod Průmyslovou ulicí je stávající podjezd tramvají využit jako část nového podchodu s cyklostezkou. Menší bloky jsou v podzemí propojeny společným parkováním.
Systém parků prostupuje řešeným územím od západu na východ. Skrz parky vede Měcholupský potok a nová cyklostezka. Charakter parků se od východu na západ mění. Park okolo retenční nádrže je plný přírodě blízkých úprav a vegetace. Směrem na západ se parky mění ve více formální prostředí. Nová hřiště, lavičky, přístupy k vodě a další vybavení vytváří rozmanité a živé prostředí, ve kterém bude možné příjemně trávit volný čas. Vybavení jednotlivých ploch se mění tak, aby sloužilo všem věkovým skupinám od nejmenších dětí až po seniory.