Prchalův mlýn v Tuchoměřicích

Obec Tuchoměřice hledá lokalitu, která by co nejkomplexněji nabídla prostor nejen pro kulturní, společenské aktivity a veřejné služby. Lokalita by měla vytvořit zázemí pro realizaci různých společenských a vzdělávacích aktivit. Místo, kde se setkávají občané všech věkových kategorií a dochází tak k podpoře komunitního života v obci.

Pro tyto aktivity se jako ideální jeví areál bývalého parního mlýna, který díky své výhodné poloze a svému nezaměnitelnému geniu loci nabízí nejen klidné, ale i dobře dostupné místo. Nové kulturní centrum by se přitom mohlo stát tím správným impulsem pro rozvoj Kněžívky a centrálním prvkem při vytváření identity obce. Areál Mlýna má potenciál stát se mostem mezi historickým odkazem místa a jeho budoucím rozvojem, a také významným nositelem paměti.

Název projektu: Prchalův mlýn
Autoři: Pavel Hnilička, Jan Pačka, Jana Končáková, Milena Raičević, Mikuláš Valdman
Klient: Obec Tuchoměřice
Řešené území:
Rok: 2024

Významnou kvalitou lokality je přirozené zasazení do krajiny. Tato studie si klade za cíl zmiňovaný potenciál dále rozvinout, navrhuje podpořit tradiční prvky jako jsou záhumenní cesty se stromořadím, či sadové úpravy, napojení na místní pěšiny apod. Cílem je, aby vzniklo srozumitelné rozhraní podporující venkovský charakter sídla i biodiverzitu krajiny.

Poslední současný stav areálu, který nám je známý, tvoří objekt vyhořelého mlýnice, objekt vily v havarijním stavu, která má do ulice orientovanou zahradu, vedle něj neudržovaný nízký dům a chátrající skladiště. Tyto čtyři budovy tvoří příjemný prostor piazzety, která by se snadno, díky svým proporcím, mohla stát velmi příjemným veřejným prostorem, které ze západní strany uzavírá svah a na východní straně se připojuje k hlavní ulici, která prochází obcí.

Hlavní vstup do areálu je z hlavní ulice v Knežívce. U vjezdu do areálu se nachází nově navržené parkoviště, které navazuje na zrekonstruovaný dvůr vily a je v blízkosti zrekonstruované autobusové zastávky.

S ohledem na požár, který viditelně poškodil hlavní budovu mlýnice, je nutná a doporučená demolice. Cílem studie bylo nalézt novou, vhodnou půdorysnou stopu a vzhled hlavní budovy, ve vztahu ke stávajícím podmínkám a požadavkům obce. S novou budovou pracujeme jako se zásadním a centrálním prvkem při vytváření identity této lokality. Navazujeme na pozici budovy vyhořelé mlýnice a novou půdorysnou stopou prostor náměstí více uzavíráme.

Základními prvky novostavby hlavní budovy mlýna jsou dvě štítové hliněné stěny. Ty jsou vyrobeny v místě za použití místní zeminy získané při výkopových pracích, která bude následně v místě zpracována a hutněna. Velikostí a vzhledem stěny odkazují na původní štítově stěny vyhořelé mlýnice. Spolu se sedlovou střechou a betonovým soklem tvoří rám, ve kterém je umístěná lehká dřevěná konstrukce fasády. Nosná konstrukce je kombinací železo-betonových a dřevěných prvků. Strohý rastr masivních dřevěných sloupů s patkami a otvory mezi nimi zdůrazňuje vertikalitu budovy převzatou z původní budovy mlýnice. Vstup do objektu je zvýrazněný jednoduchým betonovým portálem.

V rámci výstavby a realizace prvků sadových a terénních úprav je uvažováno s maximálním využitím původních materiálů a zeminy k podpoření tzv. cirkulární výstavby. V rámci demolice navrhujeme zachování a repasi typických prvků původní mlýnice jako např. okenních profilů, litinových sloupů apod. Doporučujeme recyklovat cihly a využit je v rámci krajinných, sadových a zahradních úprav jako drenážní a retenční vrstvu. Cihelná moučka je také vhodná k výrobě antukového povrchu. Podobným přístupem lze konzervovat opukové kamenivo, využit ho jako recyklované kamenivo nebo v exteriéru jako krajinné prvky v rámci krajinářských úprav.

Západní hranici lokality tvoří rozlehlý zelený svah, který je výškově uspořádán do různých úrovní a funkčních ploch. Tento svah vnímáme jako kvalitu, kterou chceme ho podpořit a protkat různými momenty a prostory podél nové pěšiny. Každý z těchto prostorů je jiný, ale všechny spojuje jedna mlatová cesta, která je napojená na potoční a okružní cestu. Tato cesta a její trasa nabízí osobní zážitek navržený tak, aby podnítil zvědavost, představivost a smyslný zážitek. Snažíme se návrhem o pochopení a vyjádření našeho současného vztahu k přírodě, krajině a historickému významu v kontextu lokality.

Do novostavby v místě současného Prchalova mlýna navrhujeme umístit komunitní centrum. Bohatá programová náplň objektu je zaměřená na několik funkcí. Těmi jsou zejména funkce kulturní, vzdělávací, společenská a rekreační, které se navzájem doplňují.

Restaurace s pivovarem a malý komunitní sál v přízemí nové budovy mlýna, mají potenciál stát se vyhledávaným cílem nejen pro obyvatele Tuchoměřic. Tyto atraktivní provozy jsou orientované směrem do nádvoří. Dochází tak k využití orientace směrem k jižní straně, zatímco provozní zázemí všech výše zmíněných provozů je umístěno s orientací do okolního terénu.

Do areálu patří i objekt vily. Kromě vstupu z nádvoří zachováváme také vstup z přiléhající zahrady. Ten může pomoci oživit prostor mezi budovou vily a hlavní ulicí. Díky své pozici vila může fungovat zcela samostatně a nezávisle na komunitním centru. Dům dle zadání upravujeme na zařízení zdravotnických služeb.

Domek vedle vily navrhujeme zrekonstruovat. Považujeme za důležité jeho zachování pro identifikaci s místem. Navrhujeme zachování hmoty, úpravu otvorů na větší formát a výměnu vrat za prosklení. Do přízemí navrhujeme umístit poštu.

V místě chátrajícího skladiště v jižní části areálu u potoka vymezujeme pozici pro nový velký víceúčelový společenský sál. Budova sálu uzavírá nádvoří – piazzettu nového areálu Parního mlýna. Jedná se o jeden z nejdůležitějších prostorů v komunitním centru, ve kterém se budou konat větší akce a setkání občanů obce a lidí ze širšího okolí.