Vila v Praze – Dubči

V přízemí jsou navrženy dva podélné celky vybíhající do zahrady, mezi nimi je sevřeno venkovní patio. To je obklopeno hlavními vnitřními obytnými prostory domu – jídelnou, kuchyní a obývacím pokojem.
Autoři:  Pavel Hnilička, Jan Dluhoš, Ondřej Dušek
Zahradní architektka:  Magdaléna Myšková Kaščáková
Klient:  soukromá osoba
Dodavatel stavby: IPM Building, s.r.o.
Projekt:  2006-2007
Realizace:  2008-2009
Zastavěná plocha: 253 m²
Hrubá podlažní plocha:  493,1 m²
Čistá užitná plocha:  308,1 m²
Obestavený prostor: 1 726 m³
Fotograf: Jaroslav Hejzlar

Vedle vstupu je navržena garáž pro dva automobily propojená přes sklad a šatnu s halou. Patro s ložnicemi je objemově řešeno jako příčně položené přes přízemí. V pohledu z ulice vytváří jednotnou plochu přes dvě patra, ze zahrady je fasáda ustupující.

Na vstupní halu v přízemí navazuje šatna s průchodem do skladu, pracovní místnost, záchod, koupelna, pracovna a vstup do sklepa. Hala je prosvětlena shora kruhovým světlíkem nad prostorem zrcadla schodiště.

Pro zachování kontaktu s domem je navržena obytná galerie otevřená do převýšeného světlého prostoru jídelny. Odtud se vstupuje do ložnice rodičů s vlastní šatnou a koupelnou a do části se dvěma dětskými pokoji se společnou koupelnou a záchodem. Ke všem pokojům náleží terasy nad přízemními částmi. Technické zázemí a vstup však mají společný.

Kuchyně není oddělená, ale je součástí velkého obytného prostoru. Ten lze velkými okny v letních měsících spojit se zahradou i s patiem a vytvořit vzdušný intimní prostor pro rodinný život. V přízemí jsou dále místnosti pro bydlení prarodičů tvořené obytnou kuchyní, ložnicí a zázemím.

V horním patře jsou ložnice. Aby byl zajištěn kontakt se zbytkem domu, byla nad jídelnou navržena obytná galerie. Galerie poskytuje přístup do hlavní ložnice s vlastní koupelnou a šatnou a do dětského prostoru se dvěma samostatnými ložnicemi a společnou koupelnou a toaletou. Všechny pokoje mají sluneční terasy, které se nacházejí nad přízemní částí domu.