Vila ve svahu

Projekt řeší novostavbu vily na svahu, jako nadstandardní bydlení pro jednu rodinu. Navržený dům má vilový charakter, který dobře zapadá do okolního kontextu.

Autor: Pavel Hnilička, Marek Řehoř
Návrh zahrady: Magdaléna Myšková-Kaščáková
Klient: Soukromá osoba
Projekt: 2013
Realizace: 2019
Zastavěná plocha: 244,7 m²
Hrubá podlažní plocha: 527,2 m²

Stavba je umístěná v dolní polovině pozemku, tak aby nezasahovala do vzrostlých stromů v horní části parcely. Vila má obdélníkový protáhlý tvar, posazený podélně na svahu vysoko nad úrovní ulice a rozděluje tak pozemek na dvě části a zároveň umožňuje z hlavního obytného podlaží výhled do obou stran – do údolí a do prostoru pobytové zahrady, která má soukromí a navazuje na vzrostlý dubový háj v horní části pozemku. Spodní část zahrady tvoří prudký svah, do kterého jsou orientované ložnice a pokoje dětí.

Hlavní obytné patro domu je navrženo jako lehká konstrukce s ocelovými sloupy, skleněnými a kovovými výplněmi. Střecha je plochá, dům má výraznou hlavní římsu. Spodní podlaží mají betonovou konstrukci, pohledový beton je rovněž použitý jako hlavní materiál v exteriéru.

Novostavba vily má jedno nadzemní a 2 podzemní podlaží. Hlavní obytné podlaží je umístěné nahoře, navazuje na pobytovou zahradu. Pod ním je částečně zapuštěné ložnicové patro – s dětskými pokoji a ložnicí rodičů, orientované směrem do údolí na východní stranu – do spodní části zahrady. Ve spodním podlaží, které přímo navazuje na ulici U Vojanky je umístěn hlavní vstup s krytým závětřím, garáže a sklad.