23. 11. 2023

estav.tv: Otevřeně o Praze: Zahušťování stávající zástavby

Debata neziskové organizace Open House Praha z cyklu Otevřeně o Praze, která se věnovala tématu zahušťování města. Růst měst se bez nové výstavby neobejde. Na mapě Prahy se najdou místa, která jsou již téměř zastavěná, a v nichž budovat cokoli nového lze jen s velkými obtížemi. V historické části města rostou novostavby, které budí velké kontroverze. Nakolik takové projekty respektují zájmy těch, kteří v dané lokalitě žijí? A jak se starousedlíci staví k nové výstavbě ve svém okolí? To jsou jen některé z otázek, které zazněly v panelové debatě na téma zahušťování stávající zástavby v prostorách Čítárny Unijazz. V panelu diskutují Ing. arch. Jaromír Hainc, Ph.D. – ředitel sekce Sekce rozvoje města IPR Praha, Mgr. Michal Lehečka, Ph.D. – sociální antropolog a Ing. arch. Pavel Hnilička – architekt, urbanista.

Více

14. 9. 2023

ČR Vltava: Cesta k lávce HolKa mezi Karlínem a Holešovicemi byla dlouhá. Proč to trvalo víc jak 20 let?

Saša Michailidis se ptá ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a architekta a urbanisty Pavla Hniličky. Od konce července funguje v Praze HolKa, lávka, která propojuje pro pěší a cyklisty Karlín s Holešovicemi a ostrovem Štvanice. Proč se ale muselo na tento tři sta metrů dlouhý most čekat přes dvacet let, když samotná výstavba trvala dva roky? Nakolik ztěžuje situaci českým městům složité povolování staveb? Jak to změnit?

Více

12. 5. 2023

Voxpot: Miliardoví developeři, podfinancované obce

Mnoho radnic, ovšem s málo úředníky, slabá koordinace veřejné správy, zato silní developeři. Právě kvůli tomuto mixu vyrůstají okolo velkých metropolí satelity bez škol a dalšího zázemí, jejichž údržba vyjde draho ještě několik příštích generací. Sérii Miliardoví developeři, podfinancované obce situaci rozebíral také s urbanistou Pavlem Hniličkou.

Více

12. 2. 2023

E15: Bratislavě není co závidět. Výstavba skleněných věžáků předběhla smysluplné plánování

Slovenská metropole se v posledních letech mění doslova před očima a roste do závratných výšek. Praha se ale výškovým stavbám až zarytě brání. Je české hlavní město málo odvážné nebo se jen Bratislava stala obětí nekoordinovaného "boomu"? Na to se ptal deník E15 (nejen) architekta Pavla Hniličky.

Více

11. 1. 2023

ARCHIZOOM: V urbanismu a plánování by neměl existovat žádný odpad

V čem je unikátní oceňovaný Student House v pražských Holešovicích a proč se stal doslova kosmopolitním místem? Jak vnímá zodpovědnost za rozsáhlé urbanistické projekty nebo jak přizpůsobuje své současné návrhy novým technologiím? To vše a mnohem více se dozvíte v rozhovoru s architektem Pavlem Hniličkou pro portál ARCHIZOOM.

Více

18. 10. 2022

CZECHCRUNCH: V Holešovicích to vypadalo jako po bombardování

V podcastu "Město" si můžete poslechnout rozhovor s autorem oceňované budovy studentských kolejí v pražských Holešovicích Pavlem Hniličkou. O lokalitě, stavbě samotné, ale i nové podobě jednoho z nejvýznamnějších náměstí v Českých Budějovicích, která vyšla z vítězného návrhu ateliéru PHAP.

Více

7. 2. 2022

Forbes: Ještě jsme se nenaučili potlačit při výstavbě ego, říká architekt a urbanista Hnilička

O výstavbě v Praze, inspiraci Kodaní i o tom, co přinese nebo nepřinese nový stavební zákon mluví v rozhovoru architekt a urbanista Pavel Hnilička, podle jehož návrhu se má stavět například nové sídlo České spořitelny v Sekyrově čtvrti Smíchov City.

Více

1. 11. 2021

E15: Dřív se nařídilo, kde budou ulice a domy. Dnes město jen přihlíží, říká urbanista Pavel Hnilička

„Chybí u nás funkční systém plánování. Když plánuju zastavět větší území, musím dopředu promyslet urbanismus, a ne počkat, kde vyleze ulice a kde náměstí,“ říká v rozhovoru pro deník E15 architekt Pavel Hnilička.

Více

2. 10. 2021

ČT24: Události, komentáře: K odvážnějším budovám v Česku chybí odvaha a tolerance, míní architekti Jiřičná a Hnilička

Na desítkách míst v Česku i na Slovensku začal festival Den architektury. O tu se Češi začínají zajímat, stále ale schází odvaha budovat netradiční stavby, domnívá se architekt a urbanista Pavel Hnilička. Architektka Eva Jiřičná je zase přesvědčena, že do tuzemské společnosti a především do úřadů ještě nepronikla tolerance, která umožňuje stavět odvážné architektonické počiny. Oba architekti byli hosty Událostí, komentářů.

Více

13. 7. 2021

CAMP: O měřítko výš. Dům nemá stát k ulici zády, říká architekt a urbanista Pavel Hnilička

O architektuře se mluví často. O urbanismu už méně. Všichni se přitom shodneme, že je to potřeba. Rozumné plánování je základ. Proč je lepší, když dům není solitér, ale součást města? Nejen o tom je rozhovor s architektem a urbanistou Pavlem Hniličkou.

Více

1. 5. 2021

E15: Architekt a urbanista Pavel Hnilička: Lidé města neopustí. Táhne je tam sociální blízkost

Vznikají krásné nové čtvrti zatím pouze v zahraničí? Byl nejlepším českým "developerem" Karel IV. a jak velkou výzvou je navrhovat nové městečko na zelené louce? To a mnohem více se dozvíte v rozsáhlém rozhovoru s architektem Pavlem Hniličkou, který si můžete přečíst v květnovém vydání Deník E15

Více

23. 9. 2019

Český rozhlas: Praha nepotřebuje další izolovaný ostrov

Jsou Letňany místem, kde v Praze budovat projekt vládní čtvrti podle přání premiéra Babiše? Odpovídá architekt Pavel Hnilička

Více

12. 9. 2018

Český rozhlas: Vize výstavby českých měst

Podle jakých vizí se staví česká města? A jak hustota obyvatel ovlivňuje ekonomiku města? Rozhovor o knize Hustota a ekonomika měst s Davidem Šťáhlavským pro Český Rozhlas Plus

Více

4. 3. 2015

Radio Wave: Bourání s architektem Pavlem Hniličkou o Pražských stavebních předpisech

Hostem 158. dílu je architekt Pavel Hnilička. Jednou už hostem Bourání byl, a to před pěti lety, kdy jsme si povídali o jeho studiu, publikační činnosti a především o vlastní architektonické praxi. Tentokrát byl důvod našeho rozhovoru jiný.

Více

30. 9. 2014

Radiožurnál: Nové pražské stavební předpisy

Budou v centru Prahy mrakodrapy a jdou nové předpisy na ruku developerům? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je garant pražských stavebních předpisů a 1. místopředseda České komory architektů Pavel Hnilička.

Více

1. 9. 2014

Český rozhlas Plus: Sídelní kaše

Na okrajích měst najdeme jak bohatá předměstí, tak spíše odříznuté, někdy až segregované čtvrti, kam lidé jezdí v lepším případě pouze přespávat. Rozhovor Daniely Vrbové s architektem Pavlem Hniličkou

Více

9. 8. 2014

Trend: Satelity? Ľudia sa spamätali neskoro

Krajinu okolo dnešných miest postupne a nekompromisne zalieva akási riedka polievka predmestskej zástavby. Pribúdajú nudné sivé plochy bez života, ktoré nie sú mestom ani krajinou, ani dedinou, píše v knihe Sídelná kaša český architekt a urbanista Pavel Hnilička.

Více

22. 9. 2009

Radio Wave: Bourání s Pavlem Hniličkou

V 31. díle Bourání vystoupil architekt Pavel Hnilička, spolumajitel kanceláře hcA - neboli Hnilička & Císler architekti. Bavili jsme se o postgraduálním studiu na ETH Zurich. O architektu Dietmaru Eberlem a následné spolupráci.

Více

27. 4. 2009

MF DNES: Lidé se ze satelitů začnou vracet do měst, říká architekt

"Generace, která nyní vyrůstá na předměstích, se bude chtít stěhovat zpátky do měst," tvrdí architekt Pavel Hnilička. O zalidňování příměstských oblastí napsal publikaci Sídelní kaše, v níž poukazuje na živelný způsob zástavby, která nepřináší nijak kvalitní podmínky pro život.

Více

18. 9. 2008

HN: Můj stůl můj hrad: Proč ne?!

Prací trávíme valnou část svého produktivního života (další velkou část prospíme), a tak nás zajímalo, jak si lidé přizpůsobují pracovní prostor a jak práce tvaruje jejich osobnost. Nikde jinde se tyto procesy neodrážejí lépe než na pracovním stole. Zašli jsme se proto podívat za úspěšným mladým architektem Pavlem Hniličkou a zkontrolovali mu pracoviště.

Více

30. 8. 2008

Bydlení iDNES: Města by se měla zahušťovat, říká autor terasového domu

Architekt Pavel Hnilička je známý kritikou rozpínání měst do krajiny. Své názory shrnul v knize s názvem Sídelní kaše. "Kdyby si měl člověk vybrat heslo dneška, je to zahušťování a míchání funkcí. To by se dnes mělo dít," myslí si o stavění ve městech.

Více

3.3.2008

Radio Prague International: Pavel Hnilička – on urban sprawl in the Czech Republic

“Urban sprawl has just started in our country, it of course does not have such a scale as in the US, this is something that can’t really be compared. But we can see some similarities"

Více