18. 10. 2022

CZECHCRUNCH: V Holešovicích to vypadalo jako po bombardování

V podcastu "Město" si můžete poslechnout rozhovor s autorem oceňované budovy studentských kolejí v pražských Holešovicích Pavlem Hniličkou. O lokalitě, stavbě samotné, ale i nové podobě jednoho z nejvýznamnějších náměstí v Českých Budějovicích, která vyšla z vítězného návrhu ateliéru PHAP.

Více

7. 2. 2022

Forbes: Ještě jsme se nenaučili potlačit při výstavbě ego, říká architekt a urbanista Hnilička

O výstavbě v Praze, inspiraci Kodaní i o tom, co přinese nebo nepřinese nový stavební zákon mluví v rozhovoru architekt a urbanista Pavel Hnilička, podle jehož návrhu se má stavět například nové sídlo České spořitelny v Sekyrově čtvrti Smíchov City.

Více

1. 11. 2021

E15: Dřív se nařídilo, kde budou ulice a domy. Dnes město jen přihlíží, říká urbanista Pavel Hnilička

„Chybí u nás funkční systém plánování. Když plánuju zastavět větší území, musím dopředu promyslet urbanismus, a ne počkat, kde vyleze ulice a kde náměstí,“ říká v rozhovoru pro deník E15 architekt Pavel Hnilička.

Více

2. 10. 2021

ČT24: Události, komentáře: K odvážnějším budovám v Česku chybí odvaha a tolerance, míní architekti Jiřičná a Hnilička

Na desítkách míst v Česku i na Slovensku začal festival Den architektury. O tu se Češi začínají zajímat, stále ale schází odvaha budovat netradiční stavby, domnívá se architekt a urbanista Pavel Hnilička. Architektka Eva Jiřičná je zase přesvědčena, že do tuzemské společnosti a především do úřadů ještě nepronikla tolerance, která umožňuje stavět odvážné architektonické počiny. Oba architekti byli hosty Událostí, komentářů.

Více

13. 7. 2021

CAMP: O měřítko výš. Dům nemá stát k ulici zády, říká architekt a urbanista Pavel Hnilička

O architektuře se mluví často. O urbanismu už méně. Všichni se přitom shodneme, že je to potřeba. Rozumné plánování je základ. Proč je lepší, když dům není solitér, ale součást města? Nejen o tom je rozhovor s architektem a urbanistou Pavlem Hniličkou.

Více

1. 5. 2021

E15: Architekt a urbanista Pavel Hnilička: Lidé města neopustí. Táhne je tam sociální blízkost

Vznikají krásné nové čtvrti zatím pouze v zahraničí? Byl nejlepším českým "developerem" Karel IV. a jak velkou výzvou je navrhovat nové městečko na zelené louce? To a mnohem více se dozvíte v rozsáhlém rozhovoru s architektem Pavlem Hniličkou, který si můžete přečíst v květnovém vydání Deník E15

Více

23. 9. 2019

Český rozhlas: Praha nepotřebuje další izolovaný ostrov

Jsou Letňany místem, kde v Praze budovat projekt vládní čtvrti podle přání premiéra Babiše? Odpovídá architekt Pavel Hnilička

Více

12. 9. 2018

Český rozhlas: Vize výstavby českých měst

Podle jakých vizí se staví česká města? A jak hustota obyvatel ovlivňuje ekonomiku města? Rozhovor o knize Hustota a ekonomika měst s Davidem Šťáhlavským pro Český Rozhlas Plus

Více

4. 3. 2015

Radio Wave: Bourání s architektem Pavlem Hniličkou o Pražských stavebních předpisech

Hostem 158. dílu je architekt Pavel Hnilička. Jednou už hostem Bourání byl, a to před pěti lety, kdy jsme si povídali o jeho studiu, publikační činnosti a především o vlastní architektonické praxi. Tentokrát byl důvod našeho rozhovoru jiný.

Více

30. 9. 2014

Radiožurnál: Nové pražské stavební předpisy

Budou v centru Prahy mrakodrapy a jdou nové předpisy na ruku developerům? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je garant pražských stavebních předpisů a 1. místopředseda České komory architektů Pavel Hnilička.

Více

1. 9. 2014

Český rozhlas Plus: Sídelní kaše

Na okrajích měst najdeme jak bohatá předměstí, tak spíše odříznuté, někdy až segregované čtvrti, kam lidé jezdí v lepším případě pouze přespávat. Rozhovor Daniely Vrbové s architektem Pavlem Hniličkou

Více

9. 8. 2014

Trend: Satelity? Ľudia sa spamätali neskoro

Krajinu okolo dnešných miest postupne a nekompromisne zalieva akási riedka polievka predmestskej zástavby. Pribúdajú nudné sivé plochy bez života, ktoré nie sú mestom ani krajinou, ani dedinou, píše v knihe Sídelná kaša český architekt a urbanista Pavel Hnilička.

Více

22. 9. 2009

Radio Wave: Bourání s Pavlem Hniličkou

V 31. díle Bourání vystoupil architekt Pavel Hnilička, spolumajitel kanceláře hcA - neboli Hnilička & Císler architekti. Bavili jsme se o postgraduálním studiu na ETH Zurich. O architektu Dietmaru Eberlem a následné spolupráci.

Více

27. 4. 2009

MF DNES: Lidé se ze satelitů začnou vracet do měst, říká architekt

"Generace, která nyní vyrůstá na předměstích, se bude chtít stěhovat zpátky do měst," tvrdí architekt Pavel Hnilička. O zalidňování příměstských oblastí napsal publikaci Sídelní kaše, v níž poukazuje na živelný způsob zástavby, která nepřináší nijak kvalitní podmínky pro život.

Více

18. 9. 2008

HN: Můj stůl můj hrad: Proč ne?!

Prací trávíme valnou část svého produktivního života (další velkou část prospíme), a tak nás zajímalo, jak si lidé přizpůsobují pracovní prostor a jak práce tvaruje jejich osobnost. Nikde jinde se tyto procesy neodrážejí lépe než na pracovním stole. Zašli jsme se proto podívat za úspěšným mladým architektem Pavlem Hniličkou a zkontrolovali mu pracoviště.

Více

30. 8. 2008

Bydlení iDNES: Města by se měla zahušťovat, říká autor terasového domu

Architekt Pavel Hnilička je známý kritikou rozpínání měst do krajiny. Své názory shrnul v knize s názvem Sídelní kaše. "Kdyby si měl člověk vybrat heslo dneška, je to zahušťování a míchání funkcí. To by se dnes mělo dít," myslí si o stavění ve městech.

Více

3.3.2008

Radio Prague International: Pavel Hnilička – on urban sprawl in the Czech Republic

“Urban sprawl has just started in our country, it of course does not have such a scale as in the US, this is something that can’t really be compared. But we can see some similarities"

Více